Konsole do gier - sprawdź opinie System kopertowy czyli super efektywny sposób na oszczędzanie pieniędzy » Jak oszczędzać i mieć więcej pieniędzy. Sposoby na oszczędzanie pieniędzy - koniecznie przeczytaj i zastosuj u siebie już dziś!
Niedziela, Październik 23, 2022, 13:21

Obraz <a href="https://pixabay.com/pl/users/sik-life-2171488/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=2742643"> Felix Lichtenfeld</a> z <a href="https://pixabay.com/pl//?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=2742643"> Pixabay</a>

 

 

Jak wprowadzić system kopertowy?

 

Dziś wpis dosłownie na spontanie, ponieważ ciągle rozwijając się i ucząc o oszczędzaniu „wpadłam” przez przypadek (sprzątając w domu ze słuchawkami w uszach) na mega fajny kanał na YouTube o wdzięcznej nazwie: „Liczy się tu” gdzie przedstawiony macie m.in. - stosowany system kopertowy. Kanał zasubskrybowałam i napisałam do autorki, czy mogę pisząc u siebie wpis na stronie umieścić link do filmiku. Otrzymałam natychmiastową odpowiedź, że mam zielone światło za co serdecznie dziękuję i bardzo doceniam tą miłą wymianę doświadczeń pokazując innym, że wszyscy powinniśmy uczyć się od siebie i sobie pomagać! Dodatkowo przypomnę, że gdybym nie dostała odpowiedzi natychmiast to zapisałabym w swoim zeszycie swój pomysł na napisanie wpisu, aby nie zapomnieć o temacie! To naprawdę ważne, aby zapisywać swoje pomysły,  ponieważ w ferworze pracy na etacie oraz domowych obowiązkach, zapominamy naprawdę ciekawe tematy i pomysły, których po prostu szkoda! Tym bardziej doceniajmy czas innych osób, które poświęcają go na przekazanie nam swojej wiedzy i przy okazji szanujmy swój czas – jest on naprawdę cenny!!!

Ale koniec już tych wywodów i przechodzę do konkretów już tłumacząc na czym to oszczędzanie, stosując magiczne koperty ma polegać i co może Tobie zaoferować (a może wiele:)). Kliknij i sprawdź wpis z linkami do wszystkich wpisów odnośnie oszczędzania i obniżania rachunków za prąd, wodę!!!

 

Co to jest system kopertowy i na czym on polega?

 

Jest to bardzo fajny sposób na oszczędzanie Twoich ciężko zarobionych pieniędzy. Polega on na systematycznym umieszczaniu Twoich pieniędzy w opisanych kategoriami kopertach. A dokładnie wygląda to w praktyce tak: po otrzymaniu swojej pensji od razu wypłacasz swoje pieniądze z banku. W zależności oczywiście jaką masz sytuację tzn. czy opłacasz kredyt z konta, czy wynajmujesz mieszkanie, czy mieszkasz z rodzicami to najpierw regulujesz swoje opłaty i zobowiązania, które wykonujesz przelewami ze swojego konta. Resztę pieniędzy lub całość, jeśli masz takie szczęście, że nie masz takich wydatków wypłacasz w gotówce. Pamiętaj, żeby także mieć drobniejsze nominały, tak, aby móc lepiej także małymi kwotami manewrować i móc je wygodnie rozdzielać. Następnie musisz posiadać kilka kopert oraz kartki na których będziesz zapisywać daty oraz kwoty jakie będziesz wrzucać. Tu już w zależności od Twojego upodobania/wydatków możesz rozdzielić je sobie różnymi kategoriami np.:

- dom (czasami wyskoczy jakaś awaria lub trzeba zakupić coś z wyposażenia) Kliknij i sprawdź 125 sposobów na oszczędzanie Twoich pieniędzy!!!

- jedzenie (doskonale możesz obliczyć i odłożych kwotę jaką wydajesz miesięcznie na jedzenie. Znając swoich domowników i ilości jakie spożywają - to naprawdę nic strasznego, aby to obliczyć i trzymać się planu w wydatkach przeznaczonych na jedzenie) Kliknij i sprawdź jak możesz zacząć oszczędzać wprowadzając zasdę "ograniczania"

- dzieci lub dziecko (jeśli posiadasz dziecko to doskonale wiesz, że ciągle coś tutaj musisz zakupić a to jakaś wycieczka, to składki w szkole… choroba i trzeba wykupić leki… a to buty się rozkleiły… albo strój na w-f zgubił się gdzieś magicznie znikając w szkole… nooooo historii i przygód tutaj może być mega dużo wiem to ze swojego doświadczenia)

- awaryjne (tutaj warto odkładać stałą kwotę na opłaty roczne lub awaryjne a takich też jest sporo i zawsze lepiej już mieć jakąś część kwoty odłożoną niż być zaskoczonym, że naprawa auta przerasta nasze możliwości, albo nagle wypadła kryzysowa sytuacja i nie skąd wziąć pieniędzy)

- paliwo (teraz to zmora każdego z nas, ceny niestety będą szły do góry)

- OC naszego autka (wiemy, że składki niestety idą do góry i z doświadczenia wiemy, ile możemy zapłacić w przyszłym roku dodając do tego ok 200zł na wypadek, gdyby mocno poszło do góry)

- wydatki roczne (tutaj osobno należy pamiętać o takich wydatkach jak: roczna opłata ubezpieczenia dziecka w szkole, składki na komitet, wyprawka, ubezpieczenie domu, nieruchomości, podatek od gruntów, ubezpieczenie zdrowotne jeśli posiadasz, przegląd auta, olej ważne aby go mieć w aucie, opłata roczna bankowa jeśli masz debet na koncie, opłaty za karty) Kliknij i sprawdź 26 skutecznych sposobów na oszczędzanie pieniędzy i obniżenie rachunku za prąd!!!

- wakacje (warto nawet, jeśli nie masz sprecyzowanych planów na przysły rok odkładać choćby małe kwoty)

- zwierzak czyli członek rodziny (ja akurat posiadam kociaka, wydatki może nie są duże, ale jest ich kilka: karma, żwirek, zabawki, weterynarz)

- święta i prezenty (tutaj też można fajnie przygotować się na regularne święta, imeininy, urodziny, które odbywają się systematycznie co roku a my zawsze jesteśmy zaskoczeni, że trzeba wydać pieniądze i kupić prezent;))

- nagroda (to bardzo ważna koperta, która powinna znaleźć się u każdej osoby. Dlaczego? My siebie nie nagradzamy za dobrze wykonaną pracę! Jeśli prowadzisz koperty, dajesz swój czas i siebie to tym bardziej wynagradzaj siebie za to i wrzuć tutaj drobną kwotę, aby mieć motywację i chęci do działania. Nakręcaj się i działaj. Nie przejmuj się porażkami, ponieważ każdy z nas się z nimi boryka, ale próbuj dalej i bądź coraz bardziej systematycznym i konsekwentnym)

Tu wysyłam i serdecznie zapraszam Was na kanał YOUTUBE do nowo poznanej autorki, która w super fajny i czytelny sposób prezentuje system kopertowy jaki używa w swoim budżecie domowym (pozdrawiam ją serdecznie:)) - kliknij i sprawdź filmik na YouTubie pt. "Koperty Październik" na kanale "Liczy się tu"!!! 

 

Pamiętaj opisy czy filmik, ma Tobie podpowiedzieć i nakreślić w jaki sposób możesz ten system wykonać – po prostu ma on wskazać Tobie drogę. Tu nie chodzi o takie same proporcje kwot dodawanych do kopert i idealne kopiowanie systemu, musisz ten system dopasować tylko i wyłącznie do siebie - stosując swój podział kwot oraz kategorii. Wiadomo też, że osoba, która zarabia najniższą krajową będzie miała mniejsze kwoty do rozdysponowania niż osoba, która zarabia np. 5 tysięcy czy 10 czy 15. Kopert możesz mieć różną ilość i także różne podkategorie. Tutaj dowolność jest naprawdę ogromna i może masz: hobby, może pomagasz rodzicom lub dorosłemu dziecku na swoim, a może musisz zbierać na auto, a może jesteś wolontariuszem itd. itp. Możliwości i opcji jest u każdej osoby bardzo wiele i tylko trzeba to fajnie pospinać w całość i rozdysponować kwoty do odpowiednich kopert.

 

Jak oszczędza się stosując system kopertowy?

 

Oszczędzanie systemem kopertowym jest bardzo wygodne i troszkę czasochłonne, ponieważ musisz znaleźć czas i chwilkę, aby skupić się i rozpisać swój budżet domowy. Ale uwierzcie mi, że to bardzo się opłaci, ponieważ robisz sobie w ten sposób plan na cały miesiąc. Plan, którego będziesz się trzymać. Tylko dzięki planowaniu i cierpliwości w działaniu zaczniesz naprawdę realnie oszczędzać. Pamiętaj, że jeśli nie wydasz całej kwoty z danej kategorii to albo zostawiasz ją w danej kopercie lub przerzucasz tą kwotę do koperty „awaryjne”. Dodatkowo polecam serdecznie dorzucanie do tej koperty wszystkich tzw.: „dodatkowych przychodów, które spadną Tobie z nieba” np.: prezent od rodziców w formie pieniężnej, może premia jakaś wpadnie, może uda się Tobie dorobić, może kogoś, gdzieś podrzucisz a ta osoba z wdzięczności zwróci Tobie za paliwo, może sprzedasz jakąś używaną rzecz którą masz w domu, może zaoszczędzisz jakąś kwotę kupując coś na promocji, może wypełniasz ankiety, może będziesz mieć nadgodziny w pracy itd. itp. Chodzi tutaj o każdą dosłownie złotówkę, która „wpada” Tobie jako nadwyżka do domowego budżetu. Koperta awaryjne jest jedną z najważniejszych kopert o którą trzeba dbać i napełniać jak najwięcej jak się tylko da i masz możliwości. Dlaczego? To dla Ciebie jest tzw. słynna „poduszka finansowa”. Oznacza ona jedno. W krytycznych sytuacjach to ona pomoże Tobie np.: w nie wyciąganiu gotówki z debetu konta czy karty kredytowej czy nie daj Boże zaciągania kredytu... nie czarujmy się… każdy nas ma sytuacje awaryjne i podbramkowe - to jest tylko kwestia czasu. Trzeba być przygotowanym, a nawet jeśli nie mamy całej kwoty odłożonej to i tak mamy już jej część i będzie nam po prostu lżej. System kopertowy uczy Ciebie także systematyczności i obowiązku i... nie zapominajmy najważniejszego, jeśli posiadasz dzieci… One widzą i nieświadomie uczą się od Ciebie prawidłowych i cennych nawyków, które będą miały w przyszłości na start od samego początku!!!

- kliknij i sprawdź sposoby na oszczędzanie wody i obniżenie swoich rachunków!!!

- kliknij i sprawdź jak nie marnować jedzenia w domu - zacznij przy tym oszczędzać!!!

- kliknij i sprawdź 50 łatwych sposobów na oszczędzanie pieniędzy w Twoim portfelu!!!

Pamiętaj!!!

Nie zrażaj się porażkami, jeśli zabraknie Tobie pieniędzy w kopercie – to nauka na następny miesiąc, że za mało masz kwoty na daną kategorię i musisz poradzić sobie z tym tematem. Raz albo zwiększyć swoje przychody, albo ograniczenie się w danej kategorii. Ja zawsze sobie i swojemu synowi powtarzam: "NIE WAŻNE ILE RAZY UPADNIESZ, WAŻNE ILE RAZY SIĘ PODNIESIESZ I JAK SZYBKO!!!" Te słowa mówią wiele… uczymy się na błędach i to od Ciebie zależy jak szybko wyciągniesz wnioski i co z nimi zrobisz!!! Dodatkowo do oszczędzania ważne jest nastawienie… Przecież ciężko zarabiasz pieniądze to nie wydawaj ich lekko i pochopnie, czyli nie stosuj powiedzenia: "ŁATWO PRZYSZŁO ŁATWO POSZŁO" bo zarabiając, ciężko pracujesz na to żeby mieć pieniądze!!!

 

Wszystkim życzę powodzenia w oszczędzaniu i rozwijaniu sowich umiejętności i doskonaleniu się w zarządzaniem swoimi ciężko zarobionymi pieniędzmi!!!

 

#oszczędzanie #kasa #systemkopertowy #koperty #pieniądze #money #jakoszczędzać #jakoszczędzić #inflacja #ceny #zakupy #oszczędności #oszczędzanie #sposobynaoszczędzanie #oszczedzanie #pieniądze #pieniadze #jakoszczędzić #jakoszczędzać #jakoszczedzic #jakoszczedzac #kasa #forsa #budżetdomowy #budzetdomowy #oszczędzaj #oszczedzaj #obniżanierachunków #obnizanierachunkow #odłożyć #jakodłożyć #jakodłożyćpieniądze #jakodlozycpieniadze #jakodlozyc


Brak komentarzy.
(*) Pola obowiązkowe
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem