Konsole do gier - sprawdź opinie 110 sposobów na oszczędzanie pieniędzy - zastosuj je już dziś!!! » Jak oszczędzać i mieć więcej pieniędzy. Sposoby na oszczędzanie pieniędzy - koniecznie przeczytaj i zastosuj u siebie już dziś!
środa, Lipiec 20, 2022, 22:43

Obraz <a href= Prawny z Pixabay" />

 

110 super sposobów na sper oszczędności, które zostaną u Ciebie w portfelu!!! Pamiętaj, aby móc zacząć oszczędzać koniecznie musisz zmienić swoje nawyki zarówno finansowe jak i mentalne. Nie masz innej opcji i musisz zrozumieć, że oszczędzanie równa się ograniczanie, korygownie zachowań jak i wyrabianie poprawnych nawyków finansowych!!!

 

1. WAŻNE i powinieneś pamiętać na samym początku, że tylko TY SAM ZADBASZ O SWOJE FINANSE NAJLEPIEJ i nikt nie zmusza Ciebie do wydawania pieniędzy na zachcianki, gadżety, pierdoły, głupoty i bibeloty… Chcesz oszczędzać? Przeanalizuj jak obracasz swoimi pieniędzmi i czy dajesz się "nabijać w butelkę" sklepom i firmom na dodatkowe (niepotrzebne) wydatki – TO BARDZO WAŻNE I ZACZNIJ OD TEGO!!! (kliknij i sprawdź Kryzys 2022 i czas zaciskania pasa - czy jesteś gotowy i wiesz co robić?

2. MYŚL – tak, po prostu zacznij myśleć o oszczędzaniu a zobaczysz, że zaczniesz oszczędzać! Nawet jadąc autem masz chwilę dla siebie, żeby przeanalizować, pomyśleć i wymyślić pomysły a im częściej będziesz o nich myśleć tym więcej będziesz ich miał! Pomyśl o sklepach ile oni zatrudniają specjalistów, którzy wymyślają co rusz nowe sposoby, żebyś skusił się na promkę u nich i stracił pieniądze (muzyka, zapach świeżego pieczywa, duże ceny promocyjne, reklamy typu - musisz to mieć.. albo z Lidla kup więcej i więcej... NO NIEEEE!!! Ty nie musisz tylko MOŻESZ jak masz nadwyżkę i Ciebie po prostu stać)!!! Te wszystkie zabiegi mają Tobie zrobić wodę z mózgu i działać mają na Twoją podświadomość, dlatego koniecznie myśl i analizuj a będziesz szczęśliwy!!! (kliknij i sprawdź jakie cechy powinieneś w sobie udoskonalić, aby zacząć oszczędzać)

3. sprawdź dlaczego chcesz oszczędzać - koniecznie przeczytaj i podziękujesz sam sobie poźniej, że przeczytałeś ten wpis: Dlaczego chcesz oszczędzać i jak możesz to zrobić? » Jak oszczędzać i na czym możesz zaoszczędzić - (kliknij i sprawdź wpis dotyczący pytań dlaczego chcesz oszczędzać?)

4. PAMIĘTAJ - zaczynasz swoją przygodę z oszczędzaniem i na początku wiedz o tym, że oszczędzasz małe kwoty, które skumulują się w ciągu miesiąca do naprawdę sporej sumki

5. zapisuj – każdy pomysł zapisuj w zeszycie i miej go przy sobie, krótkie komunikaty i często zaglądaj do tego zeszytu (nie masz pojęcia ile nam pomysłów ucieka ponieważ jesteśmy zajęci codziennymi sprawami – SPRÓBUJ TO NIE BĘDZIESZ ŻAŁOWAĆ – ZAPEWNIAM!!! (kliknij i sprawdź jak możesz oszczędzać podwójnie 2w1)

6. organizuj swój cenny czas - zanim weźmiesz się za 7 punkt, rozpisz sobie i zaplanuj czas (wygospodaruj go sobie i nie wykręcaj się brakiem czasu bo nic nie osiągniesz - PAMIĘTAJ - OSZCZĘDZANIE TO WYZWANIE, któremu sprostasz bez problemu jak weźmiesz się do pracy!!!)

7. STAŃ SIĘ dla siebie swoją małą FIRMĄ - brzmi pewnie troszkę śmiesznie dla Ciebie, ale to genialny patent na oszczędzanie (zobacz firmy np: tną koszty czyli ograniczają wydatki, szukają tańszych produktów czy zamienników też tak możesz, inwestują w wiedzę czyli ciągle się szkolą my powinniśmy także ciągle się uczyć oszczędzania, stosują tzw. "burzę mózgów" co super sprawdza się w domu, kalkulują i sprawdzają czy im się opłaca to Twój budżet domowy i sposób jak chcesz coś kupić dodatkowego)

8. spisz budżet domowy (dochód i spisuj każde wydatki) - (kliknij i sprawdź jak umiejętnie szukać oszczędności w swoim portfelu)

9. wydatki roczne - umieść je i rozpisz kwoty jakie wydajesz na opłaty roczne i postanów sobie, że pierwsze zaoszczędzone pieniądze odkładasz - na wydatki roczne (ja miałam osobne konto oszczędnościowe i zmieniłam sobie nazwę - NA WYDATKI ROCZNE - NIE RUSZAĆ!!!)

10. oblicz kwotę, którą możesz wydawać dziennie lub tygodniowo (pomaga to ograniczyć zakupy!) A jeśli danego dnia nie wydasz tej kwoty to ucz się ją odkładać – troszkę czasu a nawyk sam wejdzie Tobie w krew!

11. zaraz po wypłacie odłóż lub przelej 20% swojego wynagrodzenia – ucz się nawyku nawet, jeśli potem te pieniądze wydasz – zajmie troszkę czasu, żeby mieć oszczędności i ich nie ruszać a nawyk już będziesz mieć wręcz automatyczny i odruchowy

12. jeśli dodatkowo otrzymasz niespodziewane pieniądze (prezent, dodatkowa premia) odłóż całość na konto, gdzie przelewasz 20% swojego wynagrodzenia

13. zatrzymuj pieniądze jak najdłużej przy sobie – ciężko pracujesz, żeby je mieć i nie pozbywaj się ich łatwo to Twój pieniądz (niech nie parzą Ciebie w rękach - czasami wydaje mi się, że są osoby zaraz po wypłacie i ich parzą te pieniądze bo w mig je wydają...)

14. wydając pieniądze, pomyśl jak ciężko musiałeś przez cały miesiąc na nie zapracować, nie trzymaj się powiedzenia "łatwo przyszło łatwo poszło" - bo ciężko na nie zapracowałeś i mając tą świadomość będzie Tobie trudniej a tym bardziej korzystniej dla Twoich oszczędności je wydawać!!!

15. spisuj listę zakupów (trzymaj się tej listy i miej „klapki na oczach podczas zakupów”)

16. na zakupach pamiętaj, że sklepy robią wszystko, żebyś wydał pieniądze (manipulują Tobą w umiejętny sposób i reklamy także) – np.: najtańsze produkty są na dolnych pułkach, zapachem kuszą Ciebie a także muzyką, napisy "super okazja" lub "promocja" - masa ludzi pracuje nad otoczką sklepu, aby tylko skłonić Ciebie do większych wydatków! Zawsze o tym pamiętaj!

17. nie chodź głodny na zakupy niby błaha porada, ale ma swoje odzwierciedlenie w oszczędzaniu - nie ma nic gorszego jak kupujesz oczami a nie z listy zakupowej - TRACISZ SWOJE CIĘŻKO ZAROBIONE PIENIĄDZE!!!

18. nie kupuj na promocji czegoś jeśli nie masz na swojej liście zakupowej (najgorszy błąd który popełniamy nie kontrolując zakupów – nie zmniejszaj budżetu takim nawykiem to głównie przez niego właśnie uciekają Tobie pieniądze) – przez niekontrolowane zakupy i chwilę słabości!

19. zabieraj odliczoną kwotę pieniędzy na zakupy (gotówki lub miej tak jak ja osobną kartę na zakupy i na niej kwotę jaką masz wydać) NIE MIEJ WIĘCEJ PIENIĘDZY PRZY SOBIE - minimalizuj wydatki i nie kuś zrobienie dodatkowych zakupów (bo masz więcej przy sobie) - super patent na trzymanie się zarówno listy zakupowej jak i powstrzymania się od kupowania niepotrzebnych rzeczy - koniecznie sprawdź ten sposób działa on cuda!

20. zadawaj sobie często pytania, jeśli chcesz kupić sobie coś extra (np.: czy daną rzecz na pewno musisz mieć? czy jest niezbędna? czy możesz odłożyć najpierw na to? czy to rzecz pomoże Tobie w życiu czy tylko kaprys? Pamiętaj - Ty nic nie musisz - masz chcieć)

21. stosuj Smart Saver – niech końcówki przy płatnościach same się odkładają na konto, jeśli płacisz gotówką wrzucaj drobne do słoika – ucz się nawyku odkładania, trenuj nawyk, który tylko będzie procentować w przyszłości 

22. nie noś przy sobie karty kredytowej i miej ją schowaną w domu a nie przy sobie, jeśli nie możesz z niej zrezygnować (nie kuś zrobienie nie planowanych i dodatkowych zakupów i Pamiętaj! To nie są Twoje zarobione pieniądze, tylko kredyt w banku i nie obracaj nimi na co dzień - tylko swoimi zarobionymi pieniędzmi)

23. spisz i pamiętaj o wydatkach rocznych, które masz – bądź na nie przygotowany (np. OC, przegląd auta, rozliczenie ogrzewania, podatek od nieruchomości, koszt wyprawki do szkoły, ubrania sezon letni i zimowy itd. itp.)

24. planuj zakupy i rób większe raz na dwa tygodnie

25. kupuj w jednym supermarkecie, gdzie masz najtaniej i zbieraj bonusy z kartą lojalnościową lub aplikacją tego sklepu - nie rób zakupów w różnych miejscach 

26. planuj posiłki (ważne nie marnujesz jedzenia a po zakupach z listy wiesz co masz i na tej podstawie planujesz i tymi produktami operujesz w kuchni) - wiesz co lubisz Ty i Twoja rodzina, więc na tej podstawie planujesz i nie marnujesz

27. gotuj często obiady na 2 dni - oszczędzasz wtedy także swój cenny czas a nie tylko gaz czy prąd! A Twój czas jest najcenniejszy!

28. wybieraj posiłki, które lubią wszyscy domownicy i spisz obiady na kartce z nich planuj posiłki - kartkę uzupełniaj dodatkowymi wpisami i zobaczysz, że będziesz mieć sporą listę  (po miesiącu dojdziesz do takiej wprawy, że kartka nie będzie potrzebna a wymyślanie obiadów nie będzie sprawiało żadnych problemów)

29. nie eksperymentuj w kuchni - nie czas na takie działania, rób potrawy sprawdzone i wypróbowane. Jeśli chcesz coś nowego to dowiedz się z pierwszej ręki jak to zrobić i nie ryzykuj, że posiłek się nie uda lub po prostu nie będzie smakować

30. nie kupuj za dużo produktów z krótkim terminem ważności (miej tzw. "prześwity w lodówce" - nie miej zawaloną ją po brzegi - wtedy zawsze coś wyrzucisz, bo się przeterminuje)

31. sprawdzaj termin przydatności podczas zakupów (uważaj w sklepach na terminy przydatności, oni też chcą się pozbyć jak najszybciej towaru)

32. wybieraj tańsze zamienniki (ja mieszam droższy + tańszy i jakość mam zachowaną)

33. nie kupuj w osiedlowych sklepach i nie przepłacaj - tam ceny masz nawet o 40% droższe (planując zakupy stosując powyżej rady ograniczysz takie wyjścia bo niczego Tobie nie zabraknie)

34. naprawiaj sam co tylko możesz a w Internecie znajdziesz wszystko, jak nie potrafisz popytaj w rodzinie czy znajomych (miej zawsze w domu super glue - jest niezbędny)

35. wykorzystuj ponownie opakowania, butelki, słoiki, pudełka - nie kupuj ozdób do domu, możesz sam wykorzystać ponownie tóżne przedmioty i zastosować jako ozdoby (można fajnie je ozdobić)

36. posprzątaj swój dom i przejrzyj co już posiadasz (często mamy poukrywane "skarby" w szafach o których nie pamiętamy - chodzi tutaj o panowanie nad tym co już masz) (kliknij i sprawdź jak porządek pomoże Tobie w generowaniu oszczędności)

37. odkładaj każdą zaoszczędzoną złotówkę - miej odruch odkładania w mig nabierzesz niezbędnego nawyku a za połowę oszczędzonych pieniędzy spraw sobie nagrodę (musisz się motywować na początku, potem tak nauczysz się oszczędzać, że tej nagrody nawet nie będziesz potrzebować i chcieć!)

38. przeliczaj oszczędności w dłuższym terminie, aby robiły na Tobie lepsze wrażenie i motywowały do dalszego działania (rób wszystko, żeby siebie nakręcać i pchać do przodu). Musisz umiejętnie ze sobą postępować i kusić po prostu dalej:)

39. ucz dzieci oszczędzania - dawaj im przykład, że siadasz i spisujesz wydatki, mówisz nie w tej chwili tego nie kupimy, ale jak zaczniemy odkładać to możemy za miesiąc czy dwa! Nie kwituj, że nas nie stać! Nie blokuj dzieci tylko pokazuj, że są możliwości i że stać Was, ale trzeba zrobić plan i do niego dążyć, aby go zrealizować!

40. zabieraj dzieci na zakupy!!! Nie rozumiem jak można nie zabierać dzieci na zakupy - po pierwsze dziecko uczysz wielu spraw podczas zakupów a po drugie wychowujesz. Zanim wejdziecie do sklepu ustalasz jasne i czyste zasady jakie obowiązują - twardo, krótko i na temat (i zapytaj czy mają pytania przed wejściem bo do sklepu wchodzicie, kupujecie cichutko wszystko z listy i idziecie do kasy, nie robiąc spacerów po alejkach i kusić niepotrzebnie dzieci) - znajdujesz także dziecku zajęcie podczas zakupów (jeśli jest większe to dostaje zadanie np.: wyszukiwać produkty z listy jak najtańsze, drugie może wkładać produkty do koszyka, dawajcie im zadania i pokazujcie jak mają się zachowywać - nagradzając je oczywiście drobnym upominkiem ustalonym wcześniej przed wejściem do sklepu) Ja nawet dawałam zadanie, że ma mnie syn pilnować, abym nie kupiła nic z listy - co to spowodowało? Tak chciał mieć tą satysfakcję, że on mnie pilnuje, że sam niczego z poza listy nie chciał - stawiaj cele i zadania i zabieraj dzieci ze sobą!!! Pamiętaj, że dziecko znudzone będzie wymyślać a jak będzie mieć zadanie czyli zajęcie do wykonania to jeszcze Tobie pomoże - Ty budujesz ich przyszłość a ucząc je nawyków zachowania, pilnowania się, sprawdzania cen, liczenia ile już masz w koszyku... tylko im pomagasz na przyszłość!!!

P.S. mój syn do dziś żartuje jak idziemy do sklepu i spojrzę na kwiaty - "nawet tam nie patrz, nie kupimy żadnego kwiatka trzymamy się listy zakupów" ha ha - kwiatka nie kupiłam przez ostantnie hm... 2 lata...?:)

41. nie bierz nowych kredytów konsumpcyjnych, przełóż wakacje (trudno) i nie jedź za pieniądze z banku bo 2 tygodnie będziesz mieć luzu a następny rok stresu i nerwów ze spłacaniem

42. stosuj handel wymienny - pomagajmy sobie nawzajem, pożyczajmy, wymieniajmy się, róbmy sobie przysługi i odwdzięczajmy się. Kiedyś to byłą normą i w czasach kryzysu zawsze ten temat powraca. Dlaczego? Bo jest tani i każdy w ten sposób generuje oszczędności w swoim portfelu!!!

43. stosuj w codziennym życiu zasadę minimalizmu a będziesz oszczędzać jeszcze więcej - pomyśl o biednych krajach, mają chatkę, palenisko i brak wygód - a my... mamy wszystkiego sporo za dużo... (kliknij i sprawdź minimalizm najlepszy sposób na oszczędzanie)

44. szykuj sobie śniadanie oraz kawę do pracy w domu - planuj i szykuj jedzenie zarówno do pracy jak i podczas wyjazdów - unikaj zakupów po drodze - miej zawsze coś do wypicia i przekąszenia

45. nie wychodź na zakupy podczas pracy (idziesz głodny i nie potrzebnie tracisz), dlatego miej zawsze coś słodkiego schowane w szufladzie, jeśli dostaniesz napad na słodkie

46. paliwo - jazda ekonomiczna i przepisowo - nie ryzykuj, że dostaniesz mandat (teraz nie dość, że paliwo drogie to mandaty także), może z kolegą lub koleżanką zaczniesz zabierać się do pracy, sprawdzaj także często olej i wymieniaj filtry (dbaj o autko)

47. szukaj oferty na OC miesiąc wcześniej - wtedy możesz znaleźć ze spokojem tańszą i masz czas a na ostatnią chwilę kupisz drożej albo z gorszymi warunkami np. niższe NNW

48. odstaw auto jak tylko masz możliwość i idź pieszo, a może masz przyjaciółkę tak jak ja i możecie razem jechać na wypad dzieląc się kosztami a może masz rower?

49. planuj wyjazdy i wakacje z wyprzedzeniem - bądź przygotowany - zatankuj auto wcześniej, miej jedzenie i picie ze sobą, plaster i mokre chusteczki - zabezpiecz się na rozlanie np. wody, na skaleczenie dziecka, na napad głodu itd. itp. - nie musisz zatrzymywać się na stacji i kusić siebie zakupem drogiej spożywki

50. myj auto na myjni ręcznej zawsze taniej

51. przy okazji bycia na myjni sprawdź o odpowiednie ciśnienie w oponach

52. auto - jak dbasz tak masz - to bardzo mądre i w punkt (dbasz to oszczędzasz) jak coś się psuje to warto od razu naprawić, jeśli zaniedbasz to wszystko zwali się jak na złość na głowę

53. szukaj nie tylko oszczędności, ale także zwiększenia swoich przychodów (może idź po podwyżkę, może rozglądaj się za lepszą pracą, może masz fajną i wystarczy, że tylko dorobisz np. wypełniając ankiety, wyprowadzając komuś psa, zbierając puszki, sprzedając ubrania, sprzedając sprzęt którego nie używasz, możesz pisać artykuły i wystawiać na textowo, możesz fotki wrzucać na pixel, może sprzątanie w weekendy, albo do restauracji na weekendy, możesz tworzyć rękodzieło itd. itp.)

54. w sprzętach sprawdzaj filtry i elementy zmywarki (plastiki do wody często się zapychają) - nie doprowadzaj do awarii z powodu zaniedbania urządzeń (zmywarka, pralka, auto)

55. zawsze miej torby wielorazowego użytku przy sobie (w torebce, a aucie w bagażniku, przy wyjściowych drzwiach)

56. wstawiaj tylko pełną pralkę czy zmywarkę

57. oszczędź na płynie do płukania - ja dodaję pół nakrętki i ok. 30 kropel olejku zapachowego (a płyn u mnie schodził na potęgę a teraz... minimum a pranie pachnie przecudnie)

58. często wstawiaj sprzęty w systemie "Eko" i na krótszy czas. Zawsze jest to dodatkowy pieniądz w kieszeni (w ciągu roku będziesz mieć fajne oszczędności)

59. sprawdź jaką masz taryfę i wtedy wstawiaj pranie czy zmywarkę - urządzenia już cicho chodzą i nikomu nie będą przeszkadzać, że pracować będą w nocy a zawsze grosz do przodu - także sprawdź czy masz nocną a może weekendową i dostosuj swoją pracę, aby zaoszczędzić!

60. oszczędzaj wodę, gdzie tylko możesz i nie marnuj jej (kliknij i sprawdź skuteczne sposoby na oszczędzanie wody w Twoim domu)

61. kup filtr do wody i filtruj kranówkę zamiast kupować wodę w butelkach

62. bierz prysznic zamiast kąpieli

63. skróć czas prysznica i zakręcaj go, gdy namydlasz ciało

64. zakręcaj kran podczas mycia, zmywania, mycia zębów, golenia - nie rób tego pod bieżącą wodą

65. zmywaj garnki zaraz po użyciu (ja garnek po ziemniakach od razu myję wlewając troszkę zimnej wody, garnek jeszcze gorący powoduje, że mam gorącą wodę, troszkę płynu i tak minimum wody zużywam do tej czynności - oszczędzasz także swój cenny czas i łatwiej umyjesz niż zaschnięty garnek mam później zalewać wodą, odmaczać i szorować!

66. kup termos i wstawiaj cały czajnik wody - resztę przelej do termosu - nic nie marnujesz a gorącą wodę masz na długie godziny - jeśli zostanie w termosie woda przelej ją do pojemnika i będziesz mieć ją do podlewania kwiatów albo do miski dla zwierzaka jak masz (zawsze zdrowsza dla psiaka lub kota)

67. miej miskę w zlewie kuchennym i nie myj naczyń pod bieżącą wodą (ja pamiętam babcię... wszystko w miskach... teraz wiem, że to były oszczędności i nie marnowanie wody) kliknij i sprawdź jak możesz oszczędzać podwójnie

68. wstaw w łazience wiaderko lub miskę - zlewaj tam wodę po np: praniu ręcznym, myciu włosów, wodę zanim poleci gorąca, po myciu garnków - wykorzystuj tą wodę do spłukiwania toalety - wykorzystuj tą wodę ponownie 

69. zbieraj deszczówkę - miej beczkę, pojemnik itp., i zbieraj cenną wodę, ja nawet na balkonie zbieram i mam na końcu balkonu poustawiane podstawki, wiaderko, garnek którego nie używam - zbieraj ile się da pamiętaj, że nie tylko oszczędzasz, ale dbasz o planetę

70. nie miej zbyt dużo kwiatów na balkonie czy tarasie - wiem, że ładnie wyglądają i cieszą oko, ale kupuj z umiarem - wody naprawdę już brakuje nie tylko na świecie, ale i u nas

71. nie używaj wody do rozmrażania mięsa (wyciągnij je dzień wcześniej i wrzuć do lodówki, pobierze ona mniej prądu a mięso sie rozmrozi i takie masz 2w1) (kliknij i sprawdź jakie będziesz mieć korzyści finansowe, gdy zastosujesz minimalizm - zaczniesz oszczędzać spore pieniądze!)

72. zmień częstotliwość mycia włosów - ja myłam codziennie a teraz co 3 dni - nie dość, że oszczędzam wodę to nie suszę suszarką i jeszcze na prądzie oszczędzam taki bonus i nie wspomnę o cennym czasie!

73. zamontuj perlator w kranie (aż do 60% zmniejsza zużycie wody)

74. gotuj pod przykryciem - oszczędzasz nawet 30% energii

75. piecz ciasta raz w tygodniu - tanie i wiesz co jesz (ja nie jestem expertką w pieczeniu mam wyuczone trzy placki, które mi wychodzą i je robię) 

76. energooszczędne żarówki - obowiązkowo 

77. wyłącz światło tam, gdzie Ciebie nie ma

78. przedłużacze wymień na listwą z wyłącznikiem (łatwiej zapanujesz nad wyłączaniem urządzeń z prądu a świecący się przycisk będzie Tobie przypominać o kliknięciu)

79. kup powerbanka - ładuj go i z niego ładuj telefon (nie zostawisz po pierwsze ładowarki pod napięciem w kontakcie a po drugie możesz chodzić z telefonem po całym domu a nie ciągle przerywać ładowanie bo ktoś zadzwonił)

80. piekarnik - skracaj czas pieczenia i nie otwieraj go w trakcie pracy

81. jeśli masz kuchenkę na prąd też skracaj o 2 minuty gotowanie (płyta nagrzana trzyma jeszcze ciepło)

82. TV włącz czas pracy telewizora - unikniesz całonocnego grania telewizora, gdy przed nim zaśniesz

83. wychodząc z domu wyłącz wszystkie sprzęty z prądu (oczywiście oprócz lodówki)

84. wieczorem zamiast zapalać światła zapal świeczkę będzie romantycznie i ekonomicznie;)

85. kup ładowarkę do baterii i ładuj je sobie sam

86. suszenie suszarką włosów - zrezygnuj lub ogranicz to pożeracz prądu

87. zainwestuj w ścierki Nano Silver Technology - okna myjesz tylko wodą i to bez smug ja mam zestaw najtańszy samochodowy i już je mam kilka lat

88. soda, ocet i kwasek cytrynowy - najtańsze środki do czyszczenia i babcine sposoby, które się sprawdzają

89. kup podstawowe leki w dużej aptece 24H - tam jest najtaniej (jeśli wyjdziesz po tabletki na ból głowy i polecisz do jakiejś małej... to sprawdź jak przepłacasz...)

90. zapisz hasło "oszczędzamy na lodówce:)" - zrób burzę mózgów z rodziną a zobaczysz ile pomysłów będzie i kompromisów (kto co może ograniczyć lub z czego zrezygnować). Zapisane hasło na lodówce będziesz widzieć codziennie oraz Twoja rodzina - uwierz to działa na podświadomość i zaczniesz oszczędzać!!!

91. zbieraj paragony i spisuj każdą wydaną gotówkę (zaangażuj do tego zadania dzieci, będą się cieszyć takim "finansowym zadaniem" a przy okazji nabiorą podstawowego nawyku w oszczędzaniu)

92. rozmawiaj z innymi na temat oszczędzania - pamiętaj ile ludzi tyle opinii a tą wiedzę i pomysły masz za free!!!

93. sprawdzaj ceny przez komórkę ,dziś robisz zdjęcie telefonem i o produkcie wiesz wszystko, także wykorzystaj to i sprawdzaj ceny jak najczęściej

94. ubrania - kupuj używane - ja kupuję i cieszę się, że za tanie pieniądze mam kilka ubrań (pamiętaj zanim kupisz obejrzyj dokładnie ubrania, sporo jest uszkodzonych i nie warto ich nawet samodzielnie naprawiać)

95. ubrania których nie nosisz - oddaj komuś z rodziny lub znajomym a jeśli nie masz nikogo to sprzedaj na Vinted

96. ubrania uszkodzone - możesz pociąć i wykorzystać ponownie jako szmatki lub wyłożyć psiakowi, kotku posłanko - zwierzak i tak będzie zadowolony z nowego posłania i je odświeżysz

97. ubrania - naprawiaj - ja akurat mam maszynę do szycia i choć nie potrafię szyć ubrań to naprawiam i przerabiam dodatkowo też pożyczam, jeśli ktoś potrzebuje sobie naprawić ciuszki. Ulubiony ciuch stracił kolor? To ufarbuj go teraz są super środki i zrobisz to od ręki. 

98. nie kupuj prezentów - zrób coś własnoręcznie (ze słoika możesz zrobić super świecznik - trochę sznurka jutowego i kleju Magic - wychodzą cuda, tuba np. po whisky to dla mojego kotka pojemnik na jedzenie, ramkę do zdjęć ozdobisz wstążkami - tanio i wykorzystasz ponownie rzeczy a zrobiony prezent od serca nie musi być idealny! Ja nawet sama sobie robię kolczyki - choć w życiu bym nie powiedziała, że mam jakieś zdolności)

99. wypisz się z wszystkich newsletterów - niech nie kuszą Ciebie powiadomienia

100. zaglądaj często na swoje konto oszczędnościowe lub do koperty, jeśli odkładasz gotówkę - sprawdzaj i przeliczaj - chwal siebie za postępny

101. rób zakupy np. zimowych ubrań latem i na odwrót oraz sprzętów, jeśli masz jakieś sezonowe hobby - pamiętaj w sezonie zawsze jest najdrożej

102. oszczędzaj na ogrzewaniu w domu i nawet jeśli obniżysz o jeden stopień to będziesz mieć rachunki niższe do nawet 20%

103. sprzedaj niepotrzebne rzeczy, które masz w domu i tylko zbierają kurz a są jeszcze sprawne

104. zamiast kolorowych i gazowanych napoi przestaw się na wodę z kranu (przefiltrowaną) z cytryną

105. kupuj używany sprzęt zawsze troszkę taniej

106. recykling - zbieraj puszki (rok temu były po 3 zł za kg teraz już 6 zł i kto wie... może jeszcze pójdą do góry?) Zbieram też plastikowe nakrętki - daje je córce mojej psiapsiółki, która ma dodatkowe pkt. w szkole a jak ją skończy to będę zanosić do specjalnych pojemników. Przerabiaj też i wykorzystuj opakowania i nie kupuj wody w plastiku. Temat mega szeroki, ale warto tą zasadę stosować oszczędzasz i jeszcze dbasz o środowisko - 2w1 (kliknij i sprawdź co daje Tobie bycie eco, czyli jak możesz wygenerować mega oszczędności)

107. segreguj śmieci to naprawdę ważne i jeśli masz jakieś fajne pudełko np. puszkę po czekoladkach to wykorzystaj ją w kuchni i nie kupuj opakowań

108. zamiast folii aluminiowej kupuj folię spożywczą - jest 2/3 tańsza i jakoś wydaje mi się, że na dłużej starcza

109. fryzjer - ja podcinam synowi włosy i sama sobie końcówki (w necie wypatrzyłam dwa sposoby i robię to bez obawy) a oszczędności są kosmiczne tym bardziej, że sama farbuję włosy i robię sobie paznokcie hybrydą - nic nie umiałam - wystarczy chcieć i troszkę poćwiczyć i warto!!!

110. ograniczaj - po prostu ograniczaj a możesz tu naprawdę oszczędności mieć masę! Nie stać Ciebie lub za drogie w danej chwili? Trudno. Ogranicz i to naprawdę nie boli a uratuje Ciebie i Twoje finanse - zaczniesz oszczędzać na poważnie. Podam kilka przykładów, aby to lepiej zobrazować:

masło za drogie? - smaruj o połowę mniej

szynka za droga? - kładź połowę mniej

napoje za drogie? - pij wodę z kranu dodaj cytryny lub soli

ciuchy drogie? - kupuj w lumpeksie

impreza droga? - nie idź, pójdziesz na następną

dzieci zabrać na wycieczkę drogo? - wymyśl spacer połączony z piknikiem, dzieci nie muszą mieć bajerów i drogich prezentów tylko chcą od nas czasu, żebyśmy im poświęcili

drogie kwiaty? - nie kupuj, bierz sadzonki od znajomych i rodziny

drogie lody dla dzieci? - kup duże opakowanie w markecie a nie w osiedlowym sklepie

drogie ziemniaki? - kup kaszę, albo trudno zjecie o jednego mniej

rozumiesz już o co chodzi w ograniczaniu? Musisz u siebie poszukać właśnie takie podejście - luźne i bez spiny a wtedy przetrwasz bez nerwów i stresu!!! Pamiętaj to, że jeśli zaczynasz ograniczać - to nie jest koniec świata i można, tylko nie dołuj się z tego powodu... w dzisiejszych czasach każdy musi sobie odmówić, aby się utrzymać i przetrwać.

 #oszczędzanie #sposobynaoszczędzanie #oszczedzanie #pieniądze #pieniadze #jakoszczędzić #jakoszczędzać #jakoszczedzic #jakoszczedzac #kasa #forsa #budżetdomowy #budzetdomowy #oszczędzaj #oszczedzaj #obniżanierachunków #obnizanierachunkow #odłożyć #jakodłożyć #jakodłożyćpieniądze #jakodlozycpieniadze #jakodlozyc

 

 

 


Brak komentarzy.
(*) Pola obowiązkowe
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem