Konsole do gier - sprawdź opinie 100 sposobów na oszczędzanie zacznij już dziś i zwiększ swoje pieniądze w portfelu » Jak oszczędzać i mieć więcej pieniędzy. Sposoby na oszczędzanie pieniędzy - koniecznie przeczytaj i zastosuj u siebie już dziś!
Wtorek, Lipiec 12, 2022, 13:03

Obraz <a href= Gosia K. z Pixabay" />

 

100 porad jak oszczędzać, czyli skąd możesz wziąć dodatkowe pieniądze, które pozwolą Tobie przetrwać rosnącą inflację i podwyżki w 2022 roku!!!

 

1. Rób listę zakupową i trzymaj się jej będąc na zakupach w sklepie (tak jak konik ma klapki na oczach, tak Ty miej takie podczas zakupów i kupuj produkty tylko ze swojej listy – zaangażuj do tego dzieci to fajna zabawa i wyzwanie dla wszystkich, które jest dobrym nawykiem, który wyrobisz u siebie i u dzieci:)

2. Zaakceptuj daną sytuację jaką masz i dostosuj się do niej – co to oznacza? Trzeba zacząć patrzeć na każdą wydawaną złotówkę, jeśli się z tym pogodzisz i przyjmiesz jako naturalny odruch, że zaczynasz oszczędzać od dziś – to oszczędzanie przyjdzie do Ciebie z łatwością a nawet przyjemnością! Nastawienie i przygotowanie to podstawa - jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat to kliknij tutaj i sprawdź co w sobie powinieneś udoskonalić

3. Ograniczaj – prosta zasada, która działa cuda! Nie możesz z czegoś zrezygnować, żeby zaoszczędzić? To po prostu to ograniczaj np. kupujesz kawę/drożdżówkę – lubisz? Ok. Kupuj np. co drugi dzień a nie codziennie – ograniczaj i eliminuj wszystko co się da – oszczędności murowane w szybkim tempie – dojdziesz do tego, że wyeliminujesz ten zakup całkowicie – spróbuj i daj sobie czas na wyrobienie nawyku eliminowania i ograniczania!

4. Planuj i spisz budżet domowy – bez planowania masz chaos zarówno w życiu osobistym jak i Twoich finansach – nie chodzi o siedzenie godzinami i „katowanie się układaniem wszystkiego pod sznurek” – ale organizuj i planuj ze spokojem, aż dojdziesz do perfekcji i będziesz robić to odruchowo. Naucz się tego nawyku a sam sobie będziesz wdzięczny w przyszłości! Chcesz sprawdzić jak to zrobić i jakich błędów unikać koniecznie sprawdź jakie masz korzyści z prowadzenia budżetu domowego

5. Nie kupuj na promocji, jeśli nie masz danego produktu na swojej liście zakupowej – wiecie ile my „zamrażamy i marnujemy swoich pieniędzy” kupując na promocjach np: kostki do zmywarki, kostki do WC, dziesiąty szampon, piąty krem, itd. itp. – zrozum: "inwestować" należy w złoto a nie produkty codziennego użytku (tu najczęściej uciekają nasze pieniądze – nie panujesz nad tym co masz w domu i dokupujesz je, choć masz jeszcze zapas a gorzej, jeśli zaraz wyrzucasz do śmieci ponieważ termin minał albo czekasz pół roku żeby dany produkt w końcu zużyć)

6. Nie kupuj w osiedlowych sklepach tam ceny są o aż 40% droższe!!! To samo mamy niestety w osiedlowych aptekach – dlatego rób większe zakupy tam, gdzie jest najtaniej. Każde wychodzenie "bo coś Tobie nagle zabrakło" do tego małego osiedlowego sklepu, potęguje u Ciebie nie potrzebne wydatki – ogranicz do minimum takie "eskapady" i nie przepłacaj w taki sposób!

7. Zadawaj pytania i analizuj - Chcesz coś kupić extra? Zadawaj sobie pytania czy Ciebie na to stać w danej chwili? Czy masz „wolną gotówkę”? Czy jest to naprawdę niezbędne do życia? Czy to się Tobie opłaci? Pamiętaj kupuj rzeczy, które Tobie pomogą w życiu a nie będą leżeć schowane w szafie  zajmując miejsce i zagracając dom przy okazji – nie kupuj na „gorąco” poczekaj i przeanalizuj czy naprawdę musisz i chcesz to mieć!

8. Odkładaj każdą zaoszczędzoną złotówkę – konta bankowe  zaokrąglają końcówki przy płatnościach (Smart Saver) i przelewają automatycznie na konto oszczędnościowe (zmień nazwę tego konta z opisem NIE RUSZAĆ to pomoże w zbieraniu a nie wydawaniu ich. Lub odkładaj 5zł albo 2zł do skarbonki – też świetny patent gdy płacisz gotówką). Naucz się odkładać chociaż drobne kwoty, ćwicz ten odruch i ucz swoje dzieci tego zdrowego i najważniejszego nawyku - buduj swoją poduszkę finansową! Chcesz wiedzieć więcej koniecznie kliknij tutaj i sprawdź skuteczne sposoby na naukę dzieci oszczędzania

9. Czytaj i słuchaj o sposobach na oszczędzanie (pamiętaj: Ile ludzi tyle opinii i zdań na różne tematy) Dlatego: pożyczaj albo kupuj książki, nie tłumacz się, że nie masz czasu… np.: sprzątasz w domu? To załóż słuchawki na uszy i słuchaj. Jeździsz autem to włączasz YT i słuchasz. Idziesz na zakupy? Też możesz słuchać mądrości innych ludzi mając słuchawki w uszach. Masz fajnych znajomych, rodzinę, kolegę, koleżankę - poruszaj jak najwięcej i najczęściej tematy o sposobach oszczędzania - jeśli wiesz, że lubią dzielić się wiedzą (ja z moją mamą poruszam często ten temat i z moją najlepszą przyjaciółką - wymieniamy się sposobami, albo spostrzeżeniami a to jest wiedza bezcenna… i… darmowa! A i nawet z moim szefem lubię porozmawiać na tematy oszczędzania! Uwaga: ja nie oszczędzam tylko u siebie w domu – korzyści są dla wielu osób dookoła, ponieważ odruchy i nawyki mam nie tylko w domu!!!:)

10. Nie bierz nowych pożyczek konsumpcyjnych – nie zadłużaj się jeszcze bardziej – poczujesz ulgę na chwilę a zaraz będziesz mieć taką spiralę zadłużenia, że Ciebie ona wykończy – spróbuj sobie odmówić, szukaj innych rozwiązań – nie wpadaj w dalsze i większe zadłużenie...

11. Spłacaj karty kredytowe nawet drobnymi kwotami – najlepiej jak byś ich nie miał i się ich pozbył – TO NIE TWOJE PIENIĄDZE TYLKO BANKU – Nie obracaj nie swoimi pieniędzmi! Nie płać odsetek i opłat rocznych – spłacaj je jak najszybciej a jak koniecznie chcesz mieć kartę w zanadrzu (na czarną godzinę) to schowaj ją w domu i nie korzystaj jej na co dzień! Unikniesz pokus zakupów myśląc, że masz sporo pieniędzy – a to nie Twoje pieniądze tylko banku! Wpojono nam, że to nasz pieniądz... no jest na Twojej karcie, ale to kredyt odnawialny! Musisz to zrozumieć i obracać tylko swoimi pieniędzmi a nie cudzymi!!!

12. Naprawiaj i reanimuj w domu wszystko co się da! Nie potrafisz? To zawsze możesz na YT sprawdzić a może masz kolegę, koleżankę, może ktoś z rodziny może Tobie pomóc – szukaj jak najtańszej opcji – miej w domu np. Super Glue (ratuje nagłe sytuacje zanim będzie za późno - ja mam aż trzy sztuki w zapasie:) Kiedyś pamiętam, że synowi tak skleiłam "mądrze" i sprytnie buty, że z rana zamiast ponieść jednego buta, którego skleiłam - podniósł dwa za jednym zamachem ha ha!!! Ponieważ skleiłam je stawiając jeden przy drugim – nożyk i udało się je rozdzielić – śmiejemy się z tego do dzisiejszego dnia, ale w butach pochodził jeszcze długo po „naprawie która była natychmiastowa”) 

13. Handel wymienny – o co chodzi? Jeśli masz przyjaciółkę, koleżankę, rodzinę, znajomych itd. itp., to możecie sobie pomagać wzajemnie na przemian. Ja np. planuję ze swoją przyjaciółką wyjazd (zrzucamy się na paliwo). Jeśli mnie gdzieś moja psiapsiółka zabierze i „traci na paliwo i nie chce kasy” to ja jej piekę pyszną babkę w podziękowaniu. Potrzebowała listwę z wyłącznikiem do domu – ja akurat miałam wolną taką listwę w domu to jej podarowałam. Ja potrzebowałam kupić sobie końcówki do ładowarki - oczywiście moja psiapsiółka mi podarowała takie bo miała! To ja znowu jak od mamy jajeczka dostałam to jej podarowałam – my pomagamy sobie bezinteresownie!!! Nie rozliczamy się co do grosza, nie liczymy - my po prostu odwdzięczamy się za pomoc!!! Pożyczamy sobie sprzęty, planujemy wypady razem z dziećmi - razem jest raźniej a przy okazji taniej!!! Pomyśl i pokombinuj! Kiedyś tak było na wsiach, że każdy każdemu pomagał i dawał to co ma w zamian z wdzięczności… te czasy wrócą do nas…

14. Miej odliczoną kwotę w kieszeni lub na karcie, jeśli idziesz na zakupy (zazwyczaj wiesz, ile masz wydać pieniędzy, więc taką kwotę miej przy sobie – gwarantuje, że nie wydasz na głupoty i ograniczysz kupowanie "bez przemyślenia i na gorąco". Proste -  nie masz więcej przy sobie i nie skusisz się na dodatkowy zakup). Ja planując zakupy przelewam na kartę, którą mam na zakupy - kwotę, którą mam zaplanowaną do wydania - nie mam innej karty ze sobą ani gotówki - szybki i efektywny patent na trzymanie się sztywno swojej listy zakupowej (pamiętając, że idziesz przez sklep mając klapki na oczach;))!!!

15. Idziesz z dziećmi na zakupy? Prosty sposób – przed wejściem do sklepu ustal proste zasady i powiedz, że kupujecie tylko to co macie z listy! Poproś o pomoc, aby przypilnować tego, aby nie kupować nic innego z poza listy! Pamiętaj - prosty, przejrzysty a zarazem krótki komunikat pomaga w zachowaniu spokoju i świadomości u dzieci - dajesz im zajęcie i angażujesz je (Ważne: dzieci się nie nudzą i wiedzą co maja robić)  – zrobisz zakupy bez hałasu i problemów. Ucz dzieci i je prowadź – one uczą się od Ciebie nawyków finansowych i odpowiedzialności!!! 

16. Zainwestuj w listy z wyłącznikiem i wyłączaj sprzęt z prądu (łatwo i przyjemnie wyłączysz sprzęty z czuwania i zaoszczędzisz energię elektryczną a światełko palące się na listwie będzie Tobie o tym przypominać)

17. Ograniczaj wychodzenie do sklepu poprzez dobrą organizację i planowanie zakupów na dłuższy czas – po prostu nie kuś losu – idąc częściej na zakupy ulegasz częściej nie kontrolowanym zakupom i kupujesz za dużo np. idąc głodnym do sklepu lub mając więcej gotówki przy sobie – i te teksty w głowie które rezonują: „bo mogę sobie kupić”, „bo mnie stać”, „a ten raz sobie zaszaleje” - blokuj takie sytuacje jak najczęściej (ograniczaj je jak tylko możesz a zaczniesz oszczędzać)

18. Pamiętaj, że masz wydatki roczne – pamiętaj o nich i odkładaj na nie – zapominamy o tym ważnym aspekcie jakim są wydatki regularne i jest to duży błąd, który rujnuje nasze budżety domowe. Przygotuj się i odłóż chociaż część kwoty – zawsze będzie mniej do dołożenia w danym miesiącu jak przyjdzie do zapłaty – w budżecie miesięcznym dopisz sobie z boku wydatki roczne (miej kontrolę nad swoimi wydatkami)

19. Wybieraj tańsze produkty i mieszaj je ze sobą kupując tańszy i droższy np. ulubiony – ja lubię kakao Decomoreno, którego używam do pieczenia pysznej babki (piekę ją raz w tygodniu) kupuję kakao droższe ulubione i tańsze - wsypuje te opakowania do słoika mieszając je - efekt i jakość jest zadowalająca a zawsze 2/3 złote do przodu jest i w ciągu roku będzie to fajna oszczędność)

20. Przeliczaj oszczędności w dłuższym okresie czasu – nie zniechęcaj się, że dziś oszczędziłeś tylko 1 złotówkę - policz, że po miesiącu będzie to już 30 złotych pod dwóch 60!!! Przeliczaj rocznie małe kwoty a większe w skali miesiąca - motywacja gwarantowana w oszczędzaniu! Lubimy widzieć oszczędności a w takich przeliczeniach będą one korzystniej wyglądać!!!

21. Ucz dzieci oszczędzania, pokazuj i dawaj im przykład, że trzeba panować nad finansami i planować je, spisywać wydatki i przychody robiąc budżet domowy. Tłumacz i pokazuj, że liczysz każdy grosz i rozważasz, myślisz, działasz – pokaż im i udowadniaj, że w danej chwili, gdy Ciebie nie stać na daną rzecz to można zrobić plan i osiągnąć go odkładając pieniądze  – UCZMY DZIECI, ŻE JEŚLI SIĘ CHCE TO WSZYSTKO JEST MOŻLIWE, trzeba tylko odpowiednio podejść do tematu a nie kwitować "nie stać mnie"... to dobra wymówka i wyuczona bezradność, którą przekazujesz i wpajasz swoim dzieciom – to jest błąd! Powodujesz, że będą w przyszłości latami uczyć się długi czas tak jak Ty (na własnych błędach) oszczędzania - zamiast już mieć podstawowe nawyki wyuczone i podpatrzone od Ciebie czyli odpowiedzialnego Rodzica!

22. Wykorzystuj ponownie opakowania, pudełka, słoiki, tasiemki, torebki – możesz z nich zrobić fajne ozdoby do domu i nie musisz kupować np. pudełka na herbatę - zrobisz takie z opakowania po cukierkach, które były w metalowej puszcze. Słoik po dżemie owiniesz sznurkiem jutowym i zrobisz sobie fajny świecznik – nawet możesz dać go w prezencie – można działać cuda i stosowany recykling szybko się Tobie opłaci!!!

23. Nastaw się, że oszczędzanie to wyzwanie dla Ciebie a nie problem! Podejmij to wyzwanie i stawiaj sobie małe cele, aby się nie zniechęcać, tylko ciągle motywować do dalszego działania. Gdy masz problem to pojawia się jakaś dziwna blokada a gdy wyzwanie to zaczynasz działać i kombinować i o to właśnie chodzi w oszczędzaniu! Naucz się sobie pomagać a nie blokować! Chcesz wiedzieć więcej na ten temat to kliknij i sprawdź jak oszczędzać i nie zwariować

24. Jeśli nie musisz jechać autem to jedź rowerem, albo zrób sobie spacer, jeśli masz taką możliwość (i krótki dystans oczywiście:)) albo śmigaj autobusem a może z kimś możesz się zabrać? Kiedyś pamiętam, że jeśli w domu mieszkała rodzina np. 5-cio osobowa to mieli jedno auto... teraz taka rodzina ma aut 5 lub więcej... prawda? Każdy ma osobne i płaci za ubezpieczenie i przejazdy sam a kiedyś każdy zabierał się z kimś i zrzucał na paliwo!!!

25. Po wypłacie pensji rozdziel swoje pieniądze na zakupy codzienne i uregulowanie rachunków i nie noś całości przy sobie – kusisz sam siebie na wydawanie więcej pieniędzy mając świadomość, że masz ich sporo w danym momencie w kieszeni  lub na karcie (a przeżyć trzeba do następnej wypłaty) – myśl wydając pieniądze, że ciężko na nie zapracowałeś, więc nie wydawaj ich lekką ręką! Przychodzi pensja - popłać rachunki, wyznacz kwotę na jedzenie i odłóż na konto oszczędnościowe resztę (z tego konta zawsze możesz cofnąć pieniądze, ale ucz się je odkładać i ćwicz ten nawyk)

26. Wykorzystaj swój cenny czas i ucz się o oszczędzaniu, czytaj, oglądaj, myśl - ucz się nowych rzeczy, podnoś swoje kwalifikacje: nie stój w miejscu i nie leń się całymi dniami – działaj i wpływaj na Twoje lepsze jutro. Ucz się czegoś nowego i wychodź ze strefy komfortu. Lenia, którego ma każdy w nas wyrzuć z siebie i pracuj dzielnie bez zwątpienia a osiągniesz rzeczy o których wcześniej nie marzyłeś! 

27. Kwiaty – wymieniaj się odnóżkami z rodziną, koleżanką czy w pracy itd. itp. Tanim kosztem każdy będzie zadowolony i nie będzie wydawać swoich pieniędzy – a nowe kwiatki będą dla każdego co jakiś czas. Takie wymiany są bezcenne i naprawdę sprawia to frajdę, gdy kwiat rośnie na Twoich oczach a nie masz gotowca idealnego, który tak jest naszpikowany w sklepach chemią, że po miesiącu w domu ten kwiat... marnieje w oczach (nie każdy oczywiście - ja kiedyś pamiętam kupiłam kwiatka w markecie a po kilku dniach coś mi się ziemia w nim ruszała dziwnie... a tam pełno małych robaczków.... masakra... uważajmy!)

28. Ubrania zniszczone a Twój zwierzak kochany – ja z ubrań, których nie noszę i są uszkodzone (nie mogę naprawić) – robię posłanie (dla kota bo posiadam kochanego Mańka). Sama zrobiłam miejsce do spania z użytego kosza wiklinowego - super posłanie, które mój kot uwielbia a co jakiś czas tymi ubraniami wykładam mu tą jego miejscówkę – wykorzystujmy rzeczy ponownie najczęściej jak tylko się da! Chcesz wiedzieć więcej kliknij 2w1 jak być eko i oszczędzać zarazem

29. Prezenty dla dzieci – jeśli są większe dzieci - to dajmy im pieniądze, aby mogły sobie nazbierać na coś fajnego i nie kupujmy jakiś bezsensownych prezentów (nie wiedząc co dziecko potrzebuje) to tylko strata pieniędzy i rozczarowanie dzieci… a od cioci dostanie 100 od wujka też i od mamy i już może sobie coś fajnego kupić z uzbieranej kasy (uczmy ich, że warto uzbierać pieniądze na coś wartościowego a nie mieć wszystko a zarazem nic...)

30. Zakupy rób w dużych supermarketach i z kartą lojalnościową (nie kupuj w pięciu różnych, wybierz ten najtańszy/ten co lubisz/tam gdzie Tobie wygodnie i tam zbieraj punkty czy bonusy (ja w Auchan potrafię mieć 200zł uzbieranych złotówek w ciągu pół roku – wykorzystuję je do zakupów, gdy mam „słabszy miesiąc” i nimi płacę - nie tracąc w danym momencie swoich pieniędzy!)

31. Oszczędzaj wodę i wykorzystuj ją ponownie jak tylko możesz  (przelewaj wodę z gotowania, zmywania garnków, prania ręcznego a nawet mycia włosów - przelewaj ją do wiaderka i spłukuj toaletę – zawsze jesteś do przodu i przy okazji dbasz o środowisko wykorzystując ponownie wodę, której już brakuje na świecie i będzie brakować niestety). Jeśli chcesz wiedzieć więcej to kliknij tutaj i sprawdź sposoby na oszczędzanie wody

32. Zakręcaj kran podczas: mycia zębów, golenia, namydlania rąk

33. Bierz prysznic zamiast kąpieli – mądra zasada i opłacalna, którą warto stosować

34. Gotuj pod przykryciem do 30% skracasz czas gotowania i zmniejszasz rachunek za prąd

35. Wyłączaj światło tam, gdzie Ciebie nie ma – prosta i opłacalna metoda

36. Dodawaj olejek zapachowy do płynu do płukania ubrań (oszczędzasz płyn do płukania – wlewasz go idealnie ile na etykiecie – dodajesz ok 30 kropel olejku zapachowego (wg uznania) a Twoje pranie pachnie jak marzenie... długo i pięknie – tak oszczędzam płyn do płukania, że kupuję bez wyrzeczeń droższy bo wiem, że oszczędzam a efekt jest super:) Kiedyś płyn do prania schodził u mnie jak ciepłe bułeczki! Przy tej metodzie nie mogę się nadziwić jak to jest możliwe, że jeden nawyk generuje mi super oszczędności i płyn starcza mi w końcu na długo!!!

37. Nie kupuj kotu trawy – kup nasiona i siej co jakiś czas w podstawce od doniczki albo wykop kawałek ziemi z trawą i włóż do podstawki od kwiatów – kot będzie zadowolony a Ty oszczędzisz (trawa dla kota kosztuje już 20zł a mój za bardzo jej nie chce jeść – nie dość, że droga to jeszcze nie wykorzystana – szkoda kasy) a tu oszczędzam i kot wsuwa z ochotą teraz! Kombinuj i próbuj nowych rzeczy, myśl i testuj aż znajdziesz tańsze i korzystniejsze rozwiązanie!

38. Zabieraj ze sobą jedzenie zarówno do pracy jak i podczas wyjazdów czy krótkich wypadów – jeśli jedziesz autem to naprawdę żaden problem wrzucić do bagażnika dodatkową torbę z jedzeniem i piciem. Jeśli idziesz gdzieś na dłuższy spacer to weź plecak - nie będzie on Tobie przeszkadzać - bądź po prostu przygotowany i zabezpieczony (nie wstąpisz po drodze do sklepu bo nie masz po co - ograniczaj w ten sposób wizyty w małych sklepach)

39. Zabieraj ze sobą picie, słodkie przekąski, plaster, wodę utlenioną, mokre chusteczki jeśli jedziesz z dziećmi nawet w krótką trasę (nie będziesz zatrzymywać się w sklepach lub na stacji – ograniczysz w ten sposób dodatkowe wydatki. Zatankować także można wcześniej, aby nie kusić losu zakupami, których nie miałeś w planach a na stacjach też jest drogo. Gdy dziecko zgłodnieje - wszystko masz. Gdy dziecko ubrudzi się to pomogą chusteczki nawilżane. Gdy się zrani od razu możesz zareagować i przykleić plasterek;) Pamiętaj przezorny zawsze ubezpieczony!!! 

40. Rób zakupy online, jeśli masz możliwość poprzez aplikację (masz darmową dostawę i zbierasz dodatkowo punkty – najważniejsze – oszczędzasz swój cenny czas!!!) Dodatkowo kupujesz to co potrzebujesz a nie tak jak w sklepie chodzisz i oglądasz dając się skusić super promocją na produkt, który albo już masz, albo okaże się, że jest do du….szy. Kupuj wypróbowane i sprawdzone produkty - teraz nie jest czas na eksperymenty i marnowanie pieniędzy w to czego nie znasz

41. Nie kupuj folii aluminiowej – zastąp ją trzy razy tańszą folią spożywczą 

42. Kupuj używane ubrania (kup sobie od czasu do czasu coś w sklepie, ale oszczędzaj na ubraniach - możesz naprawdę sporo zaoszczędzić!!!) A my kupujemy na potęgę ubrania i zaraz wyrzucamy… Nie! Dajmy im drugie życie i spróbuj je wydać albo sprzedać na Vinted, lub zrób posłanie dla kota lub psa. Dziś to nie wstyd nosić używane ubranie – wykorzystaj to dla swoich oszczędności i ochrony środowiska!!!

43. Zainwestuj w szybkowar i gotuj w nim - oszczędzaj do 70% energii!!!

44. Gotuj obiady na 2 dni jak najczęściej (oszczędzasz prąd i cenny Twój czas)

45. Zbieraj deszczówkę i podlewaj tą wodą kwiaty (nawet na balkonie można zbierać deszczówkę)

46. Nie kupuj kosmetyków na zapas… tutaj rozejrzyj się w łazience jak ona wygląda u Ciebie i policz ile wydałeś kasy 

47. Posprzątaj swój dom/mieszkanie – wtedy panujesz nad ilością przedmiotów i jedzenia w swoim domu. Wiesz co posiadasz i wykorzystujesz - nie marnujesz nic (często zapominamy, że coś mamy pochowane po kątach - po co wydawać podwójnie?)

48. Kup filtr do wody i nie kupuj wody w plastikach – zrób coś dla siebie i środowiska (A czy wiesz, że butelka która została wyprodukowana to zużyto do jej produkcji trzy razy wody ile zdoła ona pomieścić w sobie??? Do tego ten plastik...)

49. Miej obliczoną kwotą jaką możesz wydawać dziennie (przychody minus koszty i podziel przez ilość dni – pomaga to w kontroli wydatków) – mega pomaga w kontrolowaniu codziennych wydatków (dodatkowo jeśli nie wydasz danej kwoty to np. następnego dnia spróbuj tą kwotę odłożyć sobie - ćwicz i praktykuj aż dojdziesz do odruchu i wyrobieniu w sobie tego super nawyku!)

50. Nie kupuj pudełek czy ozdób do domu – rób je z tego co masz w domu – super zabawa – ja słoiki mam ozdobione sznurkiem jutowym i super wyglądają w łazience (wykorzystuję do trzymania bibelotów lub jako świeczniki), wkładka po bombonierce to u mnie wykorzystuję w domu do robienia kostek lodu, opakowanie po lodach ozdabiam i mam pojemniki na bibeloty (oplatam sznurkiem jutowym + klej magic dla dzieci i mam super ozdobę i pojemnik)

51. Kupuj prezenty wcześniej i nie czekaj na ostatni moment (przed świętami ceny są wyższe i wiadomo, każdy chce zarobić - to zrozumiałe - dlatego kupuj wcześniej)

52. Rób prezenty własnymi rękoma – naprawdę można fajnie coś wymyślić i zrobić (ja pamiętam jak podarowałam na 25 rocznicę ślubu - zwykłą ramkę z wymyśloną rymowanką, którą napisałam taką z życzeniami a zarazem żartami – wydrukowałam w punkcie ksero na ładnym papierze, złotymi literkami – no prezent się mega spodobał i wisi do dziś u znajomych w honorowym miejscu!!!) Najważniejsze było to, że zrobiłam to z serca a nie odbębniłam dając jakiś zwykły prezent - każdy z nas ma różne zdolności tylko trzeba je wykorzystać!

53. Odmawiaj sobie – nie bój się odmawiać sobie, bądź z tego dumy, że potrafisz oszczędzać i "trzeźwo potrafisz patrzeć na daną sytuację jaką masz" - nie stać Ciebie w danym momencie? Trudno - odmów sobie i odpuść. Znajomi namawiają na wyjazd? Nie masz kasy? Trudno - odmów i następnym razem może będziesz mógł sobie pozwolić. Nie załamuj się, że musisz odmówić a ciesz się, że możesz odmówić - pamiętaj zawsze masz wybór!!! 

54. Oszczędzaj na wszystkim co się da i w każdej możliwej chwili myśl i miej świadomość, że możesz zacząć oszczędzać w wielu aspektach swojego życia - każda oszczędzona złotówka przyda się na budowanie poduszki finansowej lub na przetrwanie następnego miesiąca. Jeśli nie możesz jeszcze odkładać pieniędzy to możesz nadpłacać swoje długi - nawet małymi kwotami tylko rób to jak najczęściej i wyrabiaj sobie nawyk

55.   Kupuj tańsze zamienniki - w supermarketach kupuj marketowe produkty - są tańsze i wcale nie gorsze

56. Wymień żarówki na energooszczędne

57. Nie bój się pytać i ucz się oszczędzania i rozmawiaj na te tematy jak najczęściej – za darmo możesz uzyskać super porady a jeśli nie to może jakiś pomysł, który Ciebie skłoni do przemyśleń i wymyślenia czegoś fajnego na czym zaoszczędzisz. Chcesz coś kupić a znasz kogoś, kto to ma to zadzwoń i zapytaj czy warto. Masz problem jak coś zrobić? Zapytaj kogoś, kto Tobie doradzi (ja miałam problem z odciskiem, który na małym palcu u lewej nogi nie dawał mi spokoju. Kupowałam drogie plastry na odciski i nic nie pomagało. Gdy problem powrócił to nie poszłam do apteki i nie poradziałam się pani... tylko zadzwoniłam do mamy z pytaniem o poradę i wiecie co dostałam ją! Kupiłam płyn za 14,99zł i... za takie grosze pozbyłam się tego problemu w cztery dni!!! A w aptece wciskają drogie rzeczy które nie koniecznie pomagają)

58. Zainwestuj w ścierki Nano Silver Technology – nie używasz chemii a okna myjesz: nie dość, że tylko mokrą szmatką używając przy tym tylko wodę, jeszcze robisz to w szybkim tempie i bez smug!!! Warto je zakupić - ja mam zakupiony zestaw samochodowy i od lat wykorzystuje go w domu (podarowałam taki sam zestaw mojej mamie, żeby miała lżej i nie wydawała pieniędzy na chemię)

59. Nie miej 15 rodzajów płynów do czyszczenia domu… albo 5 różnych szamponów…  – wybierz jeden wypróbowany: do WC, jeden do mycia łazienki i kuchni – za dużo wydajemy na chemię i do tego pamiętaj, że wszystko spływa do kanalizacji... Zanieczyszczamy wszyscy planetę ale obrażamy się na firmy, że wypuszczają ścieki do rzek - my robimy to samo!!!

60. Soda, ocet, kwasek cytrynowy – babcine sposoby na sprzątanie są tanie, skuteczne i wydajne...

61. Inwestuj w domu tylko w taki sprzęt, który pomoże Tobie zaoszczędzić zarówno Twój cenny czas i pieniądze. W sprzęt który pomoże Tobie w życiu a nie żeby się pokazać (kupno expresu do kawy dla jednej osoby - uważam za niepotrzebny i bezsensowny wydatek albo trzy rodzaje tarek do warzyw – nie potrzebny zakup i zajęte miejsce w szafce, nowy telefon jak działa stary – strata pieniędzy)

62. Zmywaj garnki zaraz po użyciu – nie musisz tracić wody na namaczanie ich i szybciej je umyjesz a to oszczędność zarówno czasu jak i wody (ja zaraz po gotowaniu np. ziemniaków biorę gorący jeszcze garnek - nalewam troszkę zimnej wody - gorący garnek tą wodę podgrzewa i myję od razu - oszczędzam czas, wodę i płyn do mycia naczyć bo potrzeba jest mniejsza, żeby garnek wyszorować do czysta - zresztą od razu mam porządek po obiedzie)

63. Wstawiaj pełną zmywarkę i pralkę – planuj i zarządzaj mądrze to oszczędzisz pieniądze

64. Rozmrażaj lodówkę, gdy w zamrażalniku pojawia się lód – zniwelujesz pobór prądu i dbasz o urządzenie i to najważniejsze jakie masz w domu (wiem, że teraz są już takie, które same mają system rozmrażania, ale jak masz starszy model to warto kontrolować)

65. Czyść raz na dwa miesiące filtr w pralce – kontroluj i sprawdzaj urządzenia – jak dbasz tak masz, więc warto raz na jakiś czas sprawdzić czy wszystko jest ok (nie wiesz jak to zrobić? wpisz model i w internecie znajdziesz wszystko!!!)

66. Porządek w domu pomaga Tobie – wiesz co masz a im mniej kosmetyków w łazience, tym bardziej wolny finansowo jesteś – przyjrzyj się i dowiedz się kim jesteś - spójrz u siebie w łazience na półki – toną w ilości kosmetyków czy jest ład i porządek?

67. Spisuj dla motywacji raz w tygodniu ile udało się Tobie zaoszczędzić – zaglądaj często do tej kartki i nakręcaj się na więcej… częściej - na lodówce przyczep kartkę z sukcesami i spoglądaj na tą kartkę jak najczęściej

68. Zamontuj perlator w kranie on do 60% zmniejsza zużycie wody

69. Pierz i zmywaj zmywarką w systemie ECO – zawsze mniejsze zużycie prądu i grosiki jesteś do przodu a w ciągu roku to już będą konkretne złotówki

70. Sprawdź jaką masz taryfę  i działaj z pralką lub zmywarką, gdy masz możliwość to zrobić taniej

71. Segreguj śmieci – to ważne w końcu każdy powinien oszczędzać środowisko takim drobnym odruchem, zbieraj puszki zawsze możesz je sprzedać

72. Skracaj czas gotowania jak i czas pieczenia w piekarniku

73. Piecz – naucz się tak jak ja 3 ciast, które domownicy uwielbiają i piecz je raz w tygodniu na zmianę – wiesz co jesz i oszczędzasz na kupnie słodyczy

74. Nie wychodź na zakupy podczas pracy – naprawdę wtedy traci się kasę – idziesz głodny czy zły i pocieszasz się dodatkowym batonikiem, a to jeszcze jakieś picie a może i jeszcze drożdżówka… tracisz…

75. Do pracy obowiązkowo – śniadanie zrobione w domu i kawa w termosie

76. Sprawdzaj swoje zapasy jedzenia w domu i nie dopuszczaj do marnotrawienia jedzenia - przeglądaj terminy ważności 

77. Planuj posiłki z tego co masz w domu i panuj nad zorganizowaniem obiadów na kilka dni do przodu – zrobione zakupy i idziesz wg planu – zużywasz wszystko co masz

78. Kup olej kokosowy zamiast balsamu do ciała – wydajniejszy, tańszy i nawilża lepiej niż niejeden drogi balsam

79. Jeśli masz możliwość dorobienia dodatkowych pieniędzy to korzystaj – możesz wyprowadzać psa, możesz pisać artykuły, możesz wypełniać ankiety, możesz zbierać puszki, możesz iść o podwyżkę, możesz wyrabiać rękodzieło, możesz kupić walutę i sprzedać z zyskiem itd. itp.

80. Oszczędzaj cenny czas zarówno swój jak i innych osób. Szanuj czas bo czas to pieniądz zarówno dla Ciebie jak i innych i nie marnuj go

81. Jeśli rozmrażasz mięso na obiad – wyjmij je dzień wcześniej i wstaw do lodówki – będzie się rozmrażać i przy okazji zmniejszy lodówka pobór prądu przez dobę – zawsze plus

82. Nie wietrz lodówki – tzn. wyjmuj z lodówki jak już wiesz co chcesz z niej wyciągnąć, nie wieszamy się na drzwiach lodówki i dumamy… bo licznik bije i złotówki naliczy – po co?

83 . Suszenie włosów – można skrócić albo ograniczyć (ja myłam codziennie włosy - zmieniłam nawyk i myję raz na trzy dni i oszczędzam zarówno wodę i prąd)

84. Mycie włosów – myjesz je codziennie? To zmień to i myj co drugi lub trzeci dzień w ciągu miesiąca ładnie zaoszczędzisz na wodzie, prądzie, czasie, szamponie i odżywce do włosów

85. Wieczorem zamiast włączać światło można zapalić świeczki – romantycznie i tanio - i dla środowiska plus

86. Kup powerbank’a – też tak masz, że ładujesz telefon i pięć razy go odłączasz od prądu - bo ktoś dzwoni? A to musisz coś sprawdzić? Podłączasz do powerbank’a i możesz naładować telefon i chodzić z nim gdzie chcesz

87. TV ustaw czas wyłączania – jak zaśniesz wyłączy się sam i nie będzie grać pół nocy lub przez całą noc

88. Została przegotowana woda w czajniku? Przelej ją do pojemnika i wykorzystaj do podlewania kwiatów w domu - wykorzystuj ponownie wodę i nie wylewaj jej na darmo 

89. Skróć czas kąpieli i zakręcaj wodę gdy namydlasz ciało – to naprawdę się opłaca

90. Nie myj naczyń pod bieżącą wodą – pamiętasz nasze babcie? Wszystko robiły w miskach: sprzątanie, zmywanie, pranie… wody nie marnowało się tylko wykorzystywało ponownie a my marnujemy na potęgę…. Wstyd…

91. Latem, gdy masz do przeprania i odświeżenia ubrania to wypierz je w systemie 30 minut

92. Nie kupuj kwiatów do ogródka, meble kupuj używane, szukaj ogłoszeń oddam za darmo – wymieniaj się odnóżkami i sadzonkami jeśli masz taką możliwość ze znajomymi, rodziną, jeśli masz tylko możliwość to poproś na imieniny i urodziny, że chcesz jak już to prezent w postaci roślinki do ogródka. Przeglądaj ogłoszenia oddam za darmo, często można coś fajnego dostać i tracisz tylko czas i paliwo na odbiór danej rzeczy

93. Zabieraj swoje torby wielorazowego użytku na zakupy i miej je zawsze pod ręką. Ja mam zawsze przy wyjściu z domu, w samochodzie i w torebce - jestem zawsze przygotowana i nie zapominam zabrać, jeśli polecę na zakupy

94. Paliwo - oszczędzaj jadąc ekonomicznie - nawet przepisy pomagają nam teraz tzn. wyskokie mamdaty jeździć przepisowo i przy okazji ekonomicznie

95. Obliczaj swoje oszczędności w skali roku lub miesiąca – pamiętaj na jednej zmianie nawyku oszczędzisz np. 5 złotych ale na drugim np. 1 złotówkę dziennie – naucz się przeliczać to w dłuższym okresie – wtedy Twoje oszczędności będą na Tobie robić lepsze wrażenie

96. Zbieraj puszki i odkładaj je do worka – po dłuższym czasie możesz je sprzedać w tej chwili kg kosztuje 6zł a rok temu kosztował 3zł a może jeszcze cena pójdzie do góry?

97. Szukaj nie tylko oszczędności, ale zwiększenia swoich zarobków. Sprawdź w czym jesteś dobry, co możesz zrobić. Może wypełnianie ankiet (nudne, ale można kilka złotych dorobić). Może robisz fajne zdjęcia (są portale gdzie możesz spróbować je sprzedawać). Może piszesz fajne artykuły i masz jakąś wiedzę (są portale, gdzie możesz sprzedawać). Może wykonujesz rękodzieło (są portale i możesz sprzedawać). Może ktoś potrzebuje kogoś, żeby zaopiekować się pieskiem, kotem jak wyjedzie? Internet daje nam potężny wachlarz możliwości tylko trzeba działać i szukać

98. Nie bój się ryzykować w oszczędzaniu, gdy wpadniesz na jakiś pomysł a on nie wyjdzie to próbuj dalej i działaj – następnym razem się uda. A jak nie? Też nic się nie stanie, a Ty jesteś bogatszy o nowe doświadczenie i następnym razem zaoszczędzisz czas nie popełniając tego samego błędu!

99. Zobacz jakie masz wady w związku z wydawaniem pieniędzy. Czy jesteś podatny na reklamy, czy może za często chodzisz z nudów do sklepów, a może masz nastawienie "że lekko przyszło to niech lekko pójdzie" - przemyśl swoje nastawienie do pieniędzy i koryguj swoje zachowania, przekonania, nastawienie i podejście do pieniędzy. Obserwuj innych i ucz się na ich błędach, żebyś Ty popełnił ich jak najmiej - a każdy z nas błędy popełnia i to nie jest nic złego. Złe jest to, że tego nie zmieniamy w sobie!

100. Odkładaj każdą złotówkę, która spadnie Tobie z nieba - niech pieniądze nie parzą Ciebie w rękach, że dostałeś np. na urodziny to zaraz musisz wydać... wpadła premia to raz się żyje i zaraz wydajesz... Nie! przytrzymaj te pieniądze jak najdłużej u siebie PAMIĘTAJ, ŻE CIĘŻKO PRACUJESZ NA SWOJE FINANSE I CIĘŻKO ZARABIASZ KAŻDĄ ZŁOTÓWKĘ KAŻDEGO DNIA - SZANUJ PIENIĄDZE I KAŻDY GROSZ!!! A pamiętaj także, że pieniądz ciągnie do pieniądza!!!

 

 


Brak komentarzy.
(*) Pola obowiązkowe
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem