Konsole do gier - sprawdź opinie Oszczędzanie pieniędzy a ekologia - czyli jak być eko i oszczędzać! » Jak oszczędzać i mieć więcej pieniędzy. Sposoby na oszczędzanie pieniędzy - koniecznie przeczytaj i zastosuj u siebie już dziś!
środa, Lipiec 6, 2022, 15:11

 Chcesz być eko i zacząć przy okazji oszczędzać?

 

Chcąc być eko nie musisz siadać nagi na drzewie i medytować po turecku, żeby móc stwierdzić, że jesteś eko!!! Eko może być każdy z nas i wystarczy, że zaczniesz oszczędzać prąd, wodę i jedzenie!!! Nie musisz poświęcać na to dużo czasu i przestawiać się na wegetarianina, który nie je mięsa i ogólnie niczego nie potrzebuje do życia. Wystarczy, że zaczniesz ograniczać i oduczysz się chęci posiadania rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujesz!!! Poniżej kilka propozycji jak być Eko każdego dnia i dodatkowo wprowadzić oszczędności w Twoim budżecie domowym jak też obniżyć rachunki za prąd i wodę a także za żywność. Wystarczy chcieć zmienić swoje nawyki i zorganizować swój czas, tak, aby był jak najbardziej wydajnie rozdysponowany. Oszczędzanie a bycie EKO:

 

OSZCZĘDZAJ ENERGIĘ I ZMIEJSZ RACHUNKI ZA PRĄD

- czajnik - wstawiaj pełen czajnik wody a resztę przelewaj do termosu (rzadziej gotujesz wodę, a wodę do herbaty możesz z termosu nalewać gorącą od ręki i to do kilku godzin - patent dla rodziny z dziećmi jest bardzo opłacalny)… jeśli woda ostygnie to ja akurat z termosu przelewam ją do pojemnika i mam wodę przegotowaną do podlewania kwiatków…

- szybkowar - gotując potrawy w szybkowarze zaoszczędzasz nie tylko prąd, ale także swój cenny czas… dzięki temu redukujesz zużycie energii nawet do 70%... toooo daje do myślenia, prawda?... pokochasz używanie szybkowaru, mogę o tym zapewnić…

- skracaj czas gotowania potraw i gotuj pod pokrywką (ok. 30% oszczędności energii)… ja akurat mając płytę indukcyjną wyłączam płytę dwie do trzech minut przed końcem czasu gotowania (nagrzana oddaje ciepło i jeszcze dana potrwa się gotuje)…

- piekarnik - nawet do 10 minut… można wcześniej wyłączyć piekarnik a ciepło w nim zrobi i tak swoje (nie otwierajmy też piekarnika w trakcie pieczenia)… ja piekąc często np. babkę za jednym razem robię i wstawiam dwie sztuki, żeby było jeszcze ekonomiczniej, drugą zawijam w folię i może poleżeć do kilku dni i jest świeża i miękka...

- wszystkie przedłużacze wymień na te z listwą z wyłącznikiem (szybciej zapanujesz na wyłączaniu wszystkich sprzętów, gdy wychodzisz do pracy lub wyjeżdżasz na weekend - oczywiście lodówkę zostawiamy w spokoju)… wygodnie i praktycznie wyłączasz wszystko jednym guzikiem (do tego podświetlany przycisk przypomni Tobie, żeby go nacisnąć)…

- wyłączamy światło tam, gdzie nas nie ma… prosta, ale bardzo ważna zasada… jeśli masz taki odruch to gratuluję, już oszczędzasz tak jak ja...

- energooszczędne żarówki - to myślę, że każdy już ma w domu zakupione i wymienione, ale warto o nich wspomnieć… może ktoś o tym zapomniał, ja dodatkowo na lato wykręcam z żyrandola dwie żarówki, ponieważ nie muszę mieć mocniejszego oświetlenia latem…

- uruchamiamy tylko pełną pralkę i zmywarkę, przy okazji wybierając tryb "eco" oraz czyszcząc często filtry, aby nie zakłócały pracy i nie zwiększały poboru mocy… to ważne, aby tego pilnować, zresztą jak zaniedbamy sprzęty szybciej dojdzie do awarii…

- jeśli masz taryfę "nocną" lub "weekendową" to korzystaj z nich i wtedy rób pranie czy wstawiaj zmywarkę… dziś już nikt się nie przejmuje w bloku, że u sąsiada u góry włącza się pranie o 2 w nocy, więc korzystajmy jak tylko możemy…

- rozmrażaj lodówkę - gdy w zamrażalniku zobaczysz lód, oznacza to, że czas już wielki na jej rozmrożenie i umycie… ja akurat nie cierpię rozmrażania lodówki, ale do momentu jak przeczytałam, że lodówka to największy pożerać w domu energii to nagle… zaczęłam regularnie to robić i jakoś niechęć zniknęła;)

- jeśli rozmrażasz mięso na obiady - włóż je do lodówki dzień wcześniej (ograniczamy zużycie energii elektrycznej rozmrażając mięso czy potrawy w lodówce)… ja planuję obiady dzień wcześniej, zakupy też robię na zapas, więc akurat mam pomrożone mięso i wyciągając je dzień wcześniej i wrzucam do miseczki wstawiając ją do lodówki. Pomalutku się rozmraża w lodówce powodując mniejsze zużycie prądu i rozmrażając się przy okazji…

-  nie wietrzymy lodówki - zanim ją otworzysz, to zastanów się co chcesz z niej wyciągnąć… ja otwierając lodówkę, wiem co z niej wyciągam… nie wieszam się na drzwiach otwartej lodówki i nie dumam przez kilka minut, tylko wyciągam to co chciałam… wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zwiększa sobie rachunek za prąd swoim długim zastanawianiem się… co by tutaj sobie zjeść mając za długo otwartą lodówkę…

- wieczorami zróbmy sobie romantyczne wieczory – zapalmy świeczki w pokoju zamiast zapalać światło… troszkę z przekorą z tym romantycznym wieczorem, ale ładniej brzmi… gdy oglądam TV to nie mam włączonego światła tylko zapalone dwie świeczki – nastrojowo, miło i przyjemnie a tym bardziej i oszczędnie…

- suszymy włosy, jeśli to możliwe bez użycia suszarki lub ograniczamy czas suszenia – u mnie akurat mając cienkie włosy było to nie możliwe, żeby całkowicie zrezygnować z suszarki do włosów, dlatego ograniczyłam suszenie i gdy podeschną same – podsuszam je przez chwilę na sam koniec…

- ładujmy telefony do końca – kup powerbank’a – zauważyłam, że podłączając telefon do ładowarki ja ciągle go zabieram i odłączam kilka razy od ładowarki (np: coś piknęło, albo musze pójść do kuchni), dlatego zakupiłam powerbanka i teraz ładuje go do samego końca i mogę bez problemu używać telefonu w każdym miejscu podczas ładowania…

- TV ustawiony czas wyłączenia telewizora – jedna chwila wystarczy, aby móc zaoszczędzić. Ustawiony czas wyłączenia się mojego telewizora, kiedy zasnę powoduje, ze nie martwię się, że będzie grał całą noc!!! Wyłączy się grzecznie o ustawionej godzinie… nie raz zdarzało się, że nad ranem telewizor grał sobie w najlepsze, gdy ja smacznie spałam...

 

OSZCZĘDZAJ WODĘ I WYKORZYSTUJ JĄ PONOWNIE:

 

- wstawiaj pełen czajnik wody i kup termos - wlewasz przegotowaną wodę do termosu i korzystasz w ciągu dnia z przegotowanej i gorącej wody ( oszczędzasz nie tylko wodę ale również prąd i czas) 

- zmywaj garnki zaraz po użyciu (osobiście po ugotowaniu np. ziemniaków wlewam troszkę zimnej wody - gorący garnek sam wodę nagrzewa natychmiast do gorąca + troszkę płynu i oszczędność jest a czasu także bo nie namaczam zaschniętego garnka i dopiero później go myję)

- zbieraj deszczówkę, którą użyjesz do podlewania roślin (nawet na balkonie możesz ją zbierać!!! Sama mam ustawione duże podstawki pod kwiaty na brzegach balkonu i zbieram wodę przy każdych opadach deszczu - jeśli mam jej za dużo wykorzystuję pojemniki od płynu do spryskiwaczy i tak przechowuję wodę na balkonie!!!)

- wykorzystuj ponownie wodę, gdy tylko masz taką możliwość:

·         mycie garnka - przelej tą wodę podczas mycia do wiaderka lub miski - wykorzystasz ją ponownie do spłukania toalety

·         myj włosy nad wiaderkiem do którego spłynie woda z szamponem - wykorzystasz ją do spłukiwania toalety

·         została przegotowana woda w czajniku - przelej ją do pojemnika i wykorzystasz ją do podlewania kwiatów

·         gotowanie jajek lub warzyw - przelew wodę z gotowania do wiaderka czy miski wykorzystasz ją do spłukiwania toalety

- sprzątając używaj miski i nad nią płucz swoje ścierki, gdy sprzątasz mieszkanie – wodę zużyjesz do spłukiwania toalety

- bierz prysznic a nie kąpiel - zaoszczędzisz kilkanaście litrów wody

- skróć czas prysznica i zakręcaj wodę, gdy namydlasz ciało

- zamontuj perlator w kranie (aż do 60% zmniejsza zużycie wody, poprzez napowietrzenie jej i zwiększenie jej objętości bąbelkami - pamiętaj, że w przypadku wanny nie jest zalecany)

- zakręcaj kran:

·         podczas mycia rąk

·         podczas golenia się

·         podczas mycia zębów

- nie myj naczyń pod bieżącą wodą (tylko w misce)

- wybieraj na wszystkich urządzeniach program ECO (zmniejszasz temperaturę oraz czas/ilość zużycia wody i prądu)

- pij wodę z kranu - kup filtr do wody (czy wiedziałeś, że do produkcji jednej butelki plastikowej zużywa się trzy razy więcej wody niż jej pojemność!!!)

- zmywarka i pralka - obowiązkowo wstawiaj, gdy są pełne i sprawdź koniecznie jaką masz taryfę przy okazji zaoszczędzisz na prądzie

- latem, gdy masz do przeprania/odświeżenia nie ubrudzone mocno ubrania - wstaw je na krótkie pranie (30 minutowe)

- jeśli masz jakieś ubranie, które musisz prać ręcznie - wypierz je w misce następnie wypłucz je nad tą miską a wodę wykorzystaj do spłukania toalety

- gotuj pod przykryciem (30% szybciej ugotujesz daną potrawę ale też nie wyparuje wody za dużo podczas gotowania)

- nie używaj wody do rozmrażania mięsa - wyciągnij je po prostu dzień wcześniej i włóż do lodówki (nie dość, że oszczędzasz wodę to także prąd - rozmrażające się mięso w lodówce zmniejszy pobór prądu w lodówce)

- nie kupuj za dużo kwiatów na balkon czy taras - w dzisiejszych czasach, gdy mamy problemy na całym świecie z brakiem wody to powinniśmy ograniczyć ozdoby roślinne na tarasach i balkonach do minimum. Można także wybierać takie rośliny, które nie potrzebują dużo wody a lubią słońce to pomoże ograniczyć zużycie wody

 

Zużycie prądu i wody to podstawa, aby je zredukować i być eko. Pamiętajmy, że ważne jest także jedzenie i nie marnowanie go:

- rób zakupy raz na dwa tygodnie produktów z długim terminem ważności (wybieraj hipermarket w którym masz kartę lojalnościową i dodatkowo zbierasz kupony czy punkty, które możesz wykorzystać)

- produkty z krótkim terminem ważności kupuj dwa razy w tygodniu w supermarkecie (nie kupuj w osiedlowych sklepach tam produkty są nawet o 40% droższe)

- planuj obiady i zużywaj to co masz w lodówce

- gotuj jak najczęściej obiady na dwa dni – nie dość, że oszczędzasz prąd to jeszcze swój cenny czas

- kup filtr do wody i pij wodę nie kupując jej w plastikowych butelkach (na produkcję jednej butelki zużywa się trzy razy tyle wody ile dana butelka pomieści)

- zabieraj swoje torby na zakupy (nie używaj plastikowych reklamówek)

- piecz jak najczęściej ciasta i nie kupuj słodyczy (naucz się nawet robić nawet jedno ciasto i w weekend poświęć czas na pieczenie)

- często sprawdzaj i monitoruj to co masz w lodówce i nie kupuj za dużo, tylko to co wykorzystasz (znasz nawyki rodziny i to co lubią i w jakich ilościach spożywają jedzenie, więc możesz panować nad zapasami jedzenia bez żadnych trudności)

- kupując produkty z długim terminem ważności sprawdzaj termin przydatności i układaj je krótszymi „pod ręką”, aby nie doprowadzać do wyrzucania przeterminowanych np. sosów czy galaretek

- gotuj pod przykryciem (oszczędzasz do 30% energii)

- kupując jedzenie wybieraj tańsze produkty - nie zawsze warto ale w marketach ich firmowe produkty wcale nie są droższe od firmowych

- kupuj jogury po przecenie - to nie wstyd kupić z przeceny jogurt z 3-dniowym terminem ważności - nie zmarnuje się ten jogurt jeśli go kupisz i to dodatkowo taniej

 

 Zobacz także 25 świetnych sposobów na oszczędzanie!!!

 

#oszczędzanie #sposobynaoszczędzanie #oszczedzanie #pieniądze #pieniadze #jakoszczędzić #jakoszczędzać #jakoszczedzic #jakoszczedzac #kasa #forsa #budżetdomowy #budzetdomowy #oszczędzaj #oszczedzaj #obniżanierachunków #obnizanierachunkow #odłożyć #jakodłożyć #jakodłożyćpieniądze #jakodlozycpieniadze #jakodlozyc


Brak komentarzy.
(*) Pola obowiązkowe
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem